Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM07-300-E3/98
BYM07-300-E3/98 picture photo
Mfg. Part Number
BYM07-300-E3/98
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 500MA DO213
Datasheet Download
BYM07-300-E3/98.pdf
Availability of BYM07-300-E3/98
QUANTITY
BYM07-300-E3/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM07-300-E3/98
Internal Part NumberEIS-BYM07-300-E3/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F7pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AA (GL34)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM07-300-E3/98
Related LinksBYM07-3, BYM07-300-E3/98 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM07-300-E3/98 Details Description
Related parts for BYM07-300-E3/98
FIXED IND 33UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DL 1024X18 128TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
TOOL PLIERS FLAT NOSE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
PRE-FILTER - PLEATED BAG, 5000I datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf