Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM10-400HE3/97
BYM10-400HE3/97 picture photo
Mfg. Part Number
BYM10-400HE3/97
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM10-400HE3/97.pdf
Availability of BYM10-400HE3/97
QUANTITY
BYM10-400HE3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM10-400HE3/97
Internal Part NumberEIS-BYM10-400HE3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM10-400HE3/97
Related LinksBYM10-4, BYM10-400HE3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM10-400HE3/97 Details Description
Related parts for BYM10-400HE3/97
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC LASR DRVR 4.25GBPS 3.6V 16MLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SSD M2 SATA 80MM 32GB PE SLC IND datasheet.pdf