Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM10-800-E3/96
BYM10-800-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM10-800-E3/96
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM10-800-E3/96.pdf
Availability of BYM10-800-E3/96
QUANTITY
BYM10-800-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM10-800-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM10-800-E3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM10-800-E3/96
Related LinksBYM10-8, BYM10-800-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM10-800-E3/96 Details Description
Related parts for BYM10-800-E3/96
CROSS FITTING 12X12" datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PH3N NANO 76.2X12.07X0.062MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf