Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM11-50-E3/96
BYM11-50-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM11-50-E3/96
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM11-50-E3/96.pdf
Availability of BYM11-50-E3/96
QUANTITY
BYM11-50-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM11-50-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM11-50-E3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM11-50-E3/96
Related LinksBYM11-5, BYM11-50-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM11-50-E3/96 Details Description
Related parts for BYM11-50-E3/96
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
PANEL ANTENNA, IP65 PROTECTION datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2.5V 50W datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 60VFBGA datasheet.pdf
TXRX LIN SBC 3.3V 8DFN datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf