Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM11-50HE3/96
BYM11-50HE3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM11-50HE3/96
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM11-50HE3/96.pdf
Availability of BYM11-50HE3/96
QUANTITY
BYM11-50HE3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM11-50HE3/96
Internal Part NumberEIS-BYM11-50HE3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM11-50HE3/96
Related LinksBYM11-5, BYM11-50HE3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM11-50HE3/96 Details Description
Related parts for BYM11-50HE3/96
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 28SSOP datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 5V LP 14SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT RTAN 13POS GOLD datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
20000UF 40V 51X105 85C ST datasheet.pdf