Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM11-600-E3/96
BYM11-600-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM11-600-E3/96
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM11-600-E3/96.pdf
Availability of BYM11-600-E3/96
QUANTITY
BYM11-600-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM11-600-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM11-600-E3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM11-600-E3/96
Related LinksBYM11-6, BYM11-600-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM11-600-E3/96 Details Description
Related parts for BYM11-600-E3/96
JFET N-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360 OHM 0404 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 250MSPS 64VQFN datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/42/180F 3.2 BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf