Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM12-150-E3/96
BYM12-150-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM12-150-E3/96
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM12-150-E3/96.pdf
Availability of BYM12-150-E3/96
QUANTITY
BYM12-150-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM12-150-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM12-150-E3/96
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C