Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM13-50-E3/96
BYM13-50-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM13-50-E3/96
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM13-50-E3/96.pdf
Availability of BYM13-50-E3/96
QUANTITY
BYM13-50-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM13-50-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM13-50-E3/96
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM13-50-E3/96
Related LinksBYM13-5, BYM13-50-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM13-50-E3/96 Details Description
Related parts for BYM13-50-E3/96
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D .250A 125V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf