Zetex Semiconductors BYP53-200
BYP53-200 picture photo
Mfg. Part Number
BYP53-200
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
25A Silicon Power Rectifier Diode IC
Datasheet Download
BYP53-200.pdf
Availability of BYP53-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYP53-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYP53-200
Internal Part NumberEIS-BYP53-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship BYP53-200 today.
SeriesBYP53-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for BYP53-200
Alternative Part (Replacement)EIS-BYP53-200
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksBYP5, BYP53-200 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
BYP53-200 Details Description
Related parts for BYP53-200
CONN HEADER 24POS .100 SGL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 4.59K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf