Vishay Semiconductor/Diodes Division BYQ28E-100-E3/45
BYQ28E-100-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYQ28E-100-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO220AB
Datasheet Download
BYQ28E-100-E3/45.pdf
Availability of BYQ28E-100-E3/45
QUANTITY
BYQ28E-100-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYQ28E-100-E3/45
Internal Part NumberEIS-BYQ28E-100-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYQ28E-100-E3/45
Related LinksBYQ28E-1, BYQ28E-100-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYQ28E-100-E3/45 Details Description
Related parts for BYQ28E-100-E3/45
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPDT 6A 24V datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.453" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 114W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD 14POS SOCKET TO 8 PNP SENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .35M datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf