Vishay Semiconductor/Diodes Division BYQ28E-100HE3/45
BYQ28E-100HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYQ28E-100HE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO220AB
Datasheet Download
BYQ28E-100HE3/45.pdf
Availability of BYQ28E-100HE3/45
QUANTITY
BYQ28E-100HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYQ28E-100HE3/45
Internal Part NumberEIS-BYQ28E-100HE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYQ28E-100HE3/45
Related LinksBYQ28E-1, BYQ28E-100HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYQ28E-100HE3/45 Details Description
Related parts for BYQ28E-100HE3/45
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .156"L datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ASSY,HDR REMOVAL,4 PR W/L datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S TH RECP LC datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 400 V datasheet.pdf