Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS10-35-E3/TR
BYS10-35-E3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS10-35-E3/TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS10-35-E3/TR.pdf
Availability of BYS10-35-E3/TR
QUANTITY
BYS10-35-E3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS10-35-E3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS10-35-E3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 35V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS10-35-E3/TR
Related LinksBYS10-3, BYS10-35-E3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS10-35-E3/TR Details Description
Related parts for BYS10-35-E3/TR
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 85 MOHM SMD datasheet.pdf