Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS12-90HE3/TR
BYS12-90HE3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS12-90HE3/TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS12-90HE3/TR.pdf
Availability of BYS12-90HE3/TR
QUANTITY
BYS12-90HE3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS12-90HE3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS12-90HE3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWafer Geometry Conversion 28/Jul/2015
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS12-90HE3/TR
Related LinksBYS12-9, BYS12-90HE3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS12-90HE3/TR Details Description
Related parts for BYS12-90HE3/TR
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 21A 4.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.27UH 12.5A 4.1 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1111 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf