Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS12-90HE3/TR
BYS12-90HE3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS12-90HE3/TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS12-90HE3/TR.pdf
Availability of BYS12-90HE3/TR
QUANTITY
BYS12-90HE3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS12-90HE3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS12-90HE3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWafer Geometry Conversion 28/Jul/2015
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS12-90HE3/TR
Related LinksBYS12-9, BYS12-90HE3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS12-90HE3/TR Details Description
Related parts for BYS12-90HE3/TR
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 35MA TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MT THR SKT RA datasheet.pdf