Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS459B-1500SE3/45
BYS459B-1500SE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYS459B-1500SE3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO263AB
Datasheet Download
BYS459B-1500SE3/45.pdf
Availability of BYS459B-1500SE3/45
QUANTITY
BYS459B-1500SE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS459B-1500SE3/45
Internal Part NumberEIS-BYS459B-1500SE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 6.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)220ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1500V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS459B-1500SE3/45
BYS459B-1500SE3/45 Details Description
Related parts for BYS459B-1500SE3/45
RES ADJ 50 OHM 25W 10% LUGS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH W/LATCH 8-MSOP datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH KEY 3CH 12-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf