NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYV25FB-600,118
BYV25FB-600,118 picture photo
Mfg. Part Number
BYV25FB-600,118
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 5A D2PAK
Datasheet Download
BYV25FB-600,118.pdf
Availability of BYV25FB-600,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYV25FB-600,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV25FB-600,118
Internal Part NumberEIS-BYV25FB-600,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV25FB-600,118
BYV25FB-600,118 Details Description
Related parts for BYV25FB-600,118
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SC74-6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 1A 45DEG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY SFTY CONT W/PWR-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
20AWG 20P 300V FOIL MPPE datasheet.pdf