NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYV29-600,127
BYV29-600,127 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29-600,127
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 9A TO220AC
Datasheet Download
BYV29-600,127.pdf
Availability of BYV29-600,127
QUANTITY
BYV29-600,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29-600,127
Internal Part NumberEIS-BYV29-600,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29-600,127
BYV29-600,127 Details Description
Related parts for BYV29-600,127
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG PW 5M NPN NC datasheet.pdf
IDC SOCKET 24POS W/O STR GOLD datasheet.pdf