NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYV29B-600,118
BYV29B-600,118 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29B-600,118
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 9A D2PAK
Datasheet Download
BYV29B-600,118.pdf
Availability of BYV29B-600,118
QUANTITY
BYV29B-600,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29B-600,118
Internal Part NumberEIS-BYV29B-600,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29B-600,118
BYV29B-600,118 Details Description
Related parts for BYV29B-600,118
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE FAST DIODE ECO-PAC1 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP5217A datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf