Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV29F-300HE3/45
BYV29F-300HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29F-300HE3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 8A ITO220AC
Datasheet Download
BYV29F-300HE3/45.pdf
Availability of BYV29F-300HE3/45
QUANTITY
BYV29F-300HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29F-300HE3/45
Internal Part NumberEIS-BYV29F-300HE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29F-300HE3/45
Related LinksBYV29F-3, BYV29F-300HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV29F-300HE3/45 Details Description
Related parts for BYV29F-300HE3/45
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 WW datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
LED RA 3.4MM 627NM HE RED DIFF datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf