NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYW29E-100,127
BYW29E-100,127 picture photo
Mfg. Part Number
BYW29E-100,127
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC
Datasheet Download
BYW29E-100,127.pdf
Availability of BYW29E-100,127
QUANTITY
BYW29E-100,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYW29E-100,127
Internal Part NumberEIS-BYW29E-100,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYW29E-100,127
BYW29E-100,127 Details Description
Related parts for BYW29E-100,127
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 600 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V JB 0201 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMCV-SWITCH, TX/3 + FX-SM1550/XL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf