Vishay Semiconductor/Diodes Division BYWB29-100-E3/45
BYWB29-100-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYWB29-100-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYWB29-100-E3/45.pdf
Availability of BYWB29-100-E3/45
QUANTITY
BYWB29-100-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYWB29-100-E3/45
Internal Part NumberEIS-BYWB29-100-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYWB29-100-E3/45
Related LinksBYWB29-1, BYWB29-100-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYWB29-100-E3/45 Details Description
Related parts for BYWB29-100-E3/45
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS STR datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
HEATSHK 38.1MM ID 50MM L datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf