Vishay Semiconductor/Diodes Division BYWB29-100HE3/81
BYWB29-100HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYWB29-100HE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYWB29-100HE3/81.pdf
Availability of BYWB29-100HE3/81
QUANTITY
BYWB29-100HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYWB29-100HE3/81
Internal Part NumberEIS-BYWB29-100HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYWB29-100HE3/81
Related LinksBYWB29-1, BYWB29-100HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYWB29-100HE3/81 Details Description
Related parts for BYWB29-100HE3/81
IC OPAMP TRANSIMP 18MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 35POS VERT datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 50POS .050" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 459K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18 OHM 14SOIC datasheet.pdf