Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD17C180P-E3-18
BZD17C180P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD17C180P-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB
Datasheet Download
BZD17C180P-E3-18.pdf
Availability of BZD17C180P-E3-18
QUANTITY
BZD17C180P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD17C180P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD17C180P-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 130V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD17C180P-E3-18
Related LinksBZD17C18, BZD17C180P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD17C180P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD17C180P-E3-18
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET TYPE-C 55POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6566B datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPLITTER ANSI T1.413 SHORT LOOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 86A/303A PQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf