Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD17C6V2P-E3-08
BZD17C6V2P-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD17C6V2P-E3-08
Datasheet Download
BZD17C6V2P-E3-08.pdf
Availability of BZD17C6V2P-E3-08
QUANTITY
BZD17C6V2P-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD17C6V2P-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZD17C6V2P-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD17C6V2P-E3-08
Related LinksBZD17C6V, BZD17C6V2P-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD17C6V2P-E3-08 Details Description
Related parts for BZD17C6V2P-E3-08
SOCKET PWR ENTRY 1POLE SCREW 8MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN LOW PRO 15 POS 156X200C/L datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf