Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD17C6V2P-E3-18
BZD17C6V2P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD17C6V2P-E3-18
Datasheet Download
BZD17C6V2P-E3-18.pdf
Availability of BZD17C6V2P-E3-18
QUANTITY
BZD17C6V2P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD17C6V2P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD17C6V2P-E3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD17C6V2P-E3-18
Related LinksBZD17C6V, BZD17C6V2P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD17C6V2P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD17C6V2P-E3-18
FUSE SLO .500A 600V TELCOM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf