Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C11P-HE3-18
BZD27C11P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C11P-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C11P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C11P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C11P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C11P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C11P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr4µA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C11P-HE3-18
Related LinksBZD27C11, BZD27C11P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C11P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C11P-HE3-18
WASHER FLAT #2 NYLON datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
PENLIGHT LED 11LM AAA(2) datasheet.pdf
SPOT BASE MODULE L2 3DEG LUXEON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf