Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C13P-E3-18
BZD27C13P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C13P-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C13P-E3-18.pdf
Availability of BZD27C13P-E3-18
QUANTITY
BZD27C13P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C13P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C13P-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C13P-E3-18
Related LinksBZD27C1, BZD27C13P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C13P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD27C13P-E3-18
CAP CER 68PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
1.25MM M HSG 2X10 POS datasheet.pdf