Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C150P-M3-08
BZD27C150P-M3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C150P-M3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3
Datasheet Download
BZD27C150P-M3-08.pdf
Availability of BZD27C150P-M3-08
QUANTITY
BZD27C150P-M3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C150P-M3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C150P-M3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 110V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C150P-M3-08
Related LinksBZD27C15, BZD27C150P-M3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C150P-M3-08 Details Description
Related parts for BZD27C150P-M3-08
IC REG LDO 12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf