Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C18P-HE3-08
BZD27C18P-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C18P-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C18P-HE3-08.pdf
Availability of BZD27C18P-HE3-08
QUANTITY
BZD27C18P-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C18P-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C18P-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C18P-HE3-08
Related LinksBZD27C18, BZD27C18P-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C18P-HE3-08 Details Description
Related parts for BZD27C18P-HE3-08
IC COMP R-R IN/OUT SINGLE 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 180 OHM 12SIP datasheet.pdf
CONN HSG 24POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MIL 22 SIZE O-RING datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 7.8A 11.2 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf
FIR TREE/CABLE TIE 50LB 11.8" datasheet.pdf