Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C36P-M3-18
BZD27C36P-M3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C36P-M3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3
Datasheet Download
BZD27C36P-M3-18.pdf
Availability of BZD27C36P-M3-18
QUANTITY
BZD27C36P-M3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C36P-M3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C36P-M3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C36P-M3-18
Related LinksBZD27C3, BZD27C36P-M3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C36P-M3-18 Details Description
Related parts for BZD27C36P-M3-18
RES MO 1/2W 68 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL COVER 50POS 90DEG datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
BL 3.50/09/180LR SN OR BX datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
20-PIN DIGITAL I/O CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf