Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C3V6P-HE3-18
BZD27C3V6P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C3V6P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C3V6P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C3V6P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C3V6P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C3V6P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C3V6P-HE3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C3V6P-HE3-18
Related LinksBZD27C3V, BZD27C3V6P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C3V6P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C3V6P-HE3-18
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 24MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf