Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C43P-HE3-18
BZD27C43P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C43P-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C43P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C43P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C43P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C43P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C43P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C43P-HE3-18
Related LinksBZD27C43, BZD27C43P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C43P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C43P-HE3-18
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 610V 40KA ENCASED datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
MOD 120V RND DOWNLIGHT 8W 900LM datasheet.pdf