Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C47P-E3-08
BZD27C47P-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C47P-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C47P-E3-08.pdf
Availability of BZD27C47P-E3-08
QUANTITY
BZD27C47P-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C47P-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C47P-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C47P-E3-08
Related LinksBZD27C4, BZD27C47P-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C47P-E3-08 Details Description
Related parts for BZD27C47P-E3-08
IC HEX INVERTER ADV LV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf