Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C75P-M-08
BZD27C75P-M-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C75P-M-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M
Datasheet Download
BZD27C75P-M-08.pdf
Availability of BZD27C75P-M-08
QUANTITY
BZD27C75P-M-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C75P-M-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C75P-M-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C75P-M-08
Related LinksBZD27C7, BZD27C75P-M-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C75P-M-08 Details Description
Related parts for BZD27C75P-M-08
FAN BLOWER 109X28.1MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 30A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
FUSE 3500A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.047UF 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf