Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C16TR3
BZG03C16TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C16TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C16TR3.pdf
Availability of BZG03C16TR3
QUANTITY
BZG03C16TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C16TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C16TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C16TR3
Related LinksBZG03, BZG03C16TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C16TR3 Details Description
Related parts for BZG03C16TR3
CAP CER 120PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
2 X 7 POS MALE VERT 4.5MM TAIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf