Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C20TR3
BZG03C20TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C20TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C20TR3.pdf
Availability of BZG03C20TR3
QUANTITY
BZG03C20TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C20TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C20TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C20TR3
Related LinksBZG03, BZG03C20TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C20TR3 Details Description
Related parts for BZG03C20TR3
BATTERY NICAD PACK 7.2V 1700MAH datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT LO PWR 40LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf