Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C20TR3
BZG03C20TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C20TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C20TR3.pdf
Availability of BZG03C20TR3
QUANTITY
BZG03C20TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C20TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C20TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C20TR3
Related LinksBZG03, BZG03C20TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C20TR3 Details Description
Related parts for BZG03C20TR3
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 66.5" X 19" GRY datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16SSOP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf