Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C240TR3
BZG03C240TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C240TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C240TR3.pdf
Availability of BZG03C240TR3
QUANTITY
BZG03C240TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C240TR3
Internal Part NumberEIS-BZG03C240TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)240V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)850 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 180V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C240TR3
Related LinksBZG03C, BZG03C240TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C240TR3 Details Description
Related parts for BZG03C240TR3
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 64POS DL GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 12POS MALE-FEMALE STR 12' datasheet.pdf