Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG03C51TR
BZG03C51TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG03C51TR
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG03C51TR.pdf
Availability of BZG03C51TR
QUANTITY
BZG03C51TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG03C51TR
Internal Part NumberEIS-BZG03C51TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 39V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG03C51TR
Related LinksBZG03, BZG03C51TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG03C51TR Details Description
Related parts for BZG03C51TR
RES CHAS MNT 75 OHM 10% 600W datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SEALING FLANGE 15POS SILICON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf