Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C10-E3-TR
BZG05C10-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C10-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C10-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C10-E3-TR
QUANTITY
BZG05C10-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C10-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C10-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C10-E3-TR
Related LinksBZG05C1, BZG05C10-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C10-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C10-E3-TR
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SCSI 27-LINE TERM 64-LQFP datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U BNCM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
USB CONN RCPT 4 POS SERIES A REE datasheet.pdf