Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C100-E3-TR
BZG05C100-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C100-E3-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C100-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C100-E3-TR
QUANTITY
BZG05C100-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C100-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C100-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)350 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C100-E3-TR
Related LinksBZG05C1, BZG05C100-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C100-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C100-E3-TR
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 75MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
MODULE DIODE 135A INT-A-PAK datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 17MM RADIAL datasheet.pdf