Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C100-E3-TR
BZG05C100-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C100-E3-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C100-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C100-E3-TR
QUANTITY
BZG05C100-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C100-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C100-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)350 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C