Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C11-HE3-TR3
BZG05C11-HE3-TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C11-HE3-TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C11-HE3-TR3.pdf
Availability of BZG05C11-HE3-TR3
QUANTITY
BZG05C11-HE3-TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C11-HE3-TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C11-HE3-TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C11-HE3-TR3
Related LinksBZG05C11, BZG05C11-HE3-TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C11-HE3-TR3 Details Description
Related parts for BZG05C11-HE3-TR3
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf