Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C12TR3
BZG05C12TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C12TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C12TR3.pdf
Availability of BZG05C12TR3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C12TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C12TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C12TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)350 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C12TR3
Related LinksBZG05, BZG05C12TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C12TR3 Details Description
Related parts for BZG05C12TR3
FIXED IND 1.2UH 38.7A 2 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W 15V 1.33A datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG GRN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf