Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C13-E3-TR
BZG05C13-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C13-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C13-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C13-E3-TR
QUANTITY
BZG05C13-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C13-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C13-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C13-E3-TR
Related LinksBZG05C1, BZG05C13-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C13-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C13-E3-TR
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ANA 0.08A 4V 5TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf