Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C13-HE3-TR
BZG05C13-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C13-HE3-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C13-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C13-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C13-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C13-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C13-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C13-HE3-TR
Related LinksBZG05C1, BZG05C13-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C13-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C13-HE3-TR
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 20A datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 25MA 80 OHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A 6TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8MSOP datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 200V DF datasheet.pdf