Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C15TR
BZG05C15TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C15TR
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C15TR.pdf
Availability of BZG05C15TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C15TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C15TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C15TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C15TR
Related LinksBZG05, BZG05C15TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C15TR Details Description
Related parts for BZG05C15TR
DSUB CABLE - CMM15S/AE15G/X datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-UMAX datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ANT OMNI FG 490-512MHZ 150W datasheet.pdf
26 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH datasheet.pdf