Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C16TR3
BZG05C16TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C16TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C16TR3.pdf
Availability of BZG05C16TR3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C16TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C16TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C16TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C16TR3
Related LinksBZG05, BZG05C16TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C16TR3 Details Description
Related parts for BZG05C16TR3
IC BUFF SCHMT TRG TRPL 8XSON datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 2512 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf
DIE RD 20 4MM datasheet.pdf
CONN HAN 10B-ASG2-M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf