Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C20-E3-TR
BZG05C20-E3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C20-E3-TR
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C20-E3-TR.pdf
Availability of BZG05C20-E3-TR
QUANTITY
BZG05C20-E3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C20-E3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C20-E3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)24 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C20-E3-TR
Related LinksBZG05C2, BZG05C20-E3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C20-E3-TR Details Description
Related parts for BZG05C20-E3-TR
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM FP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf