Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C20-HE3-TR
BZG05C20-HE3-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C20-HE3-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C20-HE3-TR.pdf
Availability of BZG05C20-HE3-TR
QUANTITY
BZG05C20-HE3-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C20-HE3-TR
Internal Part NumberEIS-BZG05C20-HE3-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)24 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C20-HE3-TR
Related LinksBZG05C2, BZG05C20-HE3-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C20-HE3-TR Details Description
Related parts for BZG05C20-HE3-TR
IC 4.625V NO PBR 5% TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 40MA SC70-5 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 15MSPS 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf